Tapasztalataim szerint az igazán jó vezetők tisztában vannak a saját, és a szervezetük céljaival. Egészséges személyiségképpel rendelkeznek, és elegendő önbizalmuk és hitük van, hogy elérjék azokat. Megbíznak munkatársaikban, a szervezetet pozitív hangulatban és félelmek nélkül vezetik, és igényük van a folyamatos fejlődésre. A jó hír az, hogy ezek közül a tulajdonságok közül bármelyik megszerezhető és tanulható.
A coach a vezetőt személyre szabottan készíti fel egy vagy több feladatra. Segít a problémákat megoldani, a változásban élen járni és helyt állni, vagy egyszerűen egy ideig csak kíséri a vezetőt a munkájában. Mellette van, folyamatos, vagy időszakos támogató háttérként segíti őt a vezetésben.
A coach a partner egész egyéniségével foglalkozik, és ezen keresztül javítja szakmai teljesítményét is. Sok vezető számára a coach tanácsadó jelenti az egyetlen őszinte viszonyítási pontot, aki érdek nélkül, csak a partnere egyéni fejlődését szem előtt tartva tevékenykedik. A coach a partnere mellett áll, teljes egészében elfogadja őt, és a partner változására, fejlődésére szerződik.
Milyen esetekben segít a coaching?
-
Ha új személyes és/vagy üzleti célokat szeretnél kitűzni úgy, hogy el is érd azokat.
-
Ha a szervezet, ahol dolgozol, vagy amit vezetsz egy nagyobb változás előtt áll, változás közben van, vagy egy változást kell a vállalati kultúrának utólag lekövetnie.
-
Ha az eredményes vezetéshez új képességekre van szükséged, vagy a meglévő képességeid szeretnéd javítani.
-
Ha nehéz döntéseket kell meghoznod vagy radikális lépéseket megtenned.
-
Ha jól szeretnél motiválni, lelkesíteni másokat.
-
Ha egy új projektben kell részt venned.
-
Ha szeretnéd munkádat örömmel, sokkal kevesebb stresszel, nyugodtan végezni.
-
Ha javítani szeretnél eredményességeden, időkihasználásodon.
-
Ha egy eredményesebb és együttműködőbb csapatot szeretnél létrehozni.
A vezetői coaching sajátosságai
-
A coaching rendszerszemléletű. A támogatást igénylőt a maga reális, komplex környezetében erősíti meg. A coaching módszer azt az elvet vallja, hogy ha én valamit másként teszek, akkor azok a rendszerek, amelyekben benne vagyok, szintén megváltoznak.
-
Megoldás- orientált, vagyis a problémák azonosítása után a probléma megoldására és a problémából kivezető lépésekre fókuszál.
-
A coaching egyik alapfeltevése, hogy a saját céljai kitűzésében és saját megoldásai megtalálásában minden ember a leghitelesebb szakértő. A változások eléréséhez szükséges kreativitás és erő mindenki számára rendelkezésre áll, ás a coaching révén ezek működésbe hozhatók.
-
A coaching minden esetben pozitív változást hoz létre a szervezet belső és külső környezetében egyaránt.
-
A coach minden tevékenysége arra irányul, hogy a partner saját megoldásait alakítsa ki.
-
A coach nem veszi át a szervezet vezetésének felelősségét, de külső szemlélőként megismerve a szervezetet, objektív viszonyítási pontként lép be a fejlesztési folyamatba, és mindvégig az is marad.
A coaching folyamat eredményeként
-
Átgondolva saját és a szervezeted céljait, nő a saját és a munkatársaid hite és lelkesedése, amely kézzelfogható eredményeket hoz.
-
Nő az önbizalmad, kreativitásod.
-
Jobban tudsz strukturálni és priorizálni a feladatok között.
-
Javul a kapcsolatod beosztottaiddal.
-
A szervezet eredményesebb és hatékonyabban dolgozik.
-
Javul a szervezet belső és külső kommunikációja.
-
Kiegyensúlyozottabban, nyugodtabban, lelkesebben tudsz dolgozni.
-
Több időd és energiád marad magadra és szeretteidre.