Látszólag gyermektémát érintek e blogban, de rólad, rólam, rólunk írok. Pár hónappal ezelőtt a Kedvesem adott nekem egy cd-t, ami megzenésített gyermekverseket tartalmaz. Egy tanítványának az anyukájától kapta- mondta és többet erről nem beszéltünk. A cd a polcra került, és nem vettem elő csak néhány héttel ezelőtt. Elkezdtük rendszeresen hallgatni a kislányommal, és azt vettem észre, hogy mind a kettőnknek jókedve lesz tőle. Tetszett a zene és a szöveg is. Rákerestem a zenekarra az interneten (Kiskalász zenekar), és láttam, hogy a tagok tanult és igényes zenészek. A költőnő, akinek verseit megzenésítették (Bartos Erika), nagyon szimpatikus, három gyermekes édesanyja, aki építészmérnökből lett mesekönyvek írója, és az illusztrációkat is saját maga készíti, szerintem egy kisgyermekek számára nagyon színesen és igényesen.
Egy következő internetes oldalra jutottam és nem hittem a szememnek. A hozzászólások között rengeteg elítélő vélemény volt, miszerint a mesekönyvek túl idillikus képet festenek a világról, csak a szépről szólnak, nincs bennük semmi dráma (üzenet a gyermeknek: tanuld meg időben, hogy az élet szenvedés). Az anyukák nem akarnak olyan anyává válni, aki a három gyermekéért él, és mellette még gyönyörűen kézművesedik, és sikeres író is, mert nekik erre nincs idejük (üzenet a gyermeknek: olyan nincs, hogy valaki mindenben jó, amibe belevág, itt valami turpisság van. Az élet ennél sokkal nehezebb.). A mesékből készült rajzfilmeken minden szereplő feje kerek (ne légy másokhoz hasonló, te légy külön-leges). A mesék nyelvileg igénytelenek, és micsoda dolog az, hogy mégis Weöres Sándorral egy szinten említeni merik. Nem sorolnám tovább a kákán is csomót kereső negatív hozzászólásokat, de a lényeg az, hogy nem kevés gyűlöletet, és irigységet tükröztek. Summa summarum, azt nem lehet elhitetni egy gyermekkel, hogy a világ idillikus, drámákra van szükség, mert így nem tanulja meg időben, hogy az élet nem habostorta. A célcsoport, a gyermekek véleményéből és a mesekönyv, cd és rajzfilm eladási számokból viszont az derül ki, hogy kisgyermekek imádják ezeket a meséket, és semmi bajuk az idillel.
Arra gondoltam, hogy számomra az döntené el, hogy az írónő által festett világ hiteles-e, ha látnám őt, illetve tudnám, hogy milyenek a gyermekei. Tegnap este a vacsoraasztalnál elmondtam mindezt a Páromnak, aki elmesélte, hogy a cd-t és a hozzá tartozó mesekönyvet az írónőtől kapta karácsonyi ajándékba, aki egy végtelenül kedves, szeretetet sugárzó teremtés. A kisfia, akit pedig dobolni tanított, az egyik legkedvesebb tanítványa. Nagyon tehetséges, figyelmes, kedves gyermek, aki az egész órán képes volt koncentrálni a feladatokra, és nincsenek figyelem- zavarai, mint a legtöbb gyermeknek manapság. Számomra helyükre kerültek a dolgok, és rögtön ezután a következő idézettel találkoztam:
„ A gyermek élete az első hét évben a legsebezhetőbb. És ez az az időszak, ami a szülők, a tanárok és a papok kezében van…
Ha van gyermeked, védd meg magadtól és óvd mindenkitől, akik befolyásolhatnák: legalább hétéves koráig tedd meg ezt! A gyermek olyan, mint egy kis növény: még nagyon zsenge és lágy, egy erős szél is elpusztíthatja, vagy bármelyik vadállat felfalhatja. Támaszd meg és óvd, de ne börtönözd be! Amikor a növény már nagyobb lesz, a támasztékot is el lehet majd távolítani.
Védd meg a gyermeket minden elképzelhető külső befolyástól azért, hogy valóban önmaga lehessen. Ez az időszak csak hét évig tart – ha ennek a ciklusnak vége, akkor már elég erős és kiegyensúlyozott lesz. El sem tudod képzelni, mennyire erős tud lenni egy hétéves gyerek! Nem tudod elképzelni, mert még nem láttál érintetlen hétévest. Mindenütt csak tönkretett, meghamisított gyerekekkel találkozol. Apjuk, anyjuk, egész családjuk félelmeit és gyávaságát cipelik tovább magukkal. Ezek a gyerekek nem tudnak önmaguk lenni. Ha a gyereket hét évig nem törik meg… Meglepődnétek, ha találkoznátok egyszer egy ilyen gyermekkel. Úgy vág az agyuk, mint a borotva! A tekintetük tiszta, és mindent azonnal átlátnak. Ráadásul olyan hihetetlen belső erő lakozik bennük, amit még egy hetvenéves átlagember is megirigyelne. Valójában nincs mit csodálkozni ezen, hiszen egy átlagembernek – mivel már az alapok is inognak – egész lénye csak egyre bizonytalanabbá válik a kor előrehaladtával.
Ha szülő vagy, rendkívüli bátorságra lesz szükséged, hogy ne avatkozz közbe. Nyisd meg az ismeretlen irányok felé vezető ajtókat, hogy a gyermek elindulhasson rajtuk és felfedezhesse őket! Nem tudja még, mi rejtőzik benne – de hát ezt senki nem tudhatja. A sötétben kell tapogatóznia. Ne hagyd, hogy féljen ettől a sötéttől, ne hagyd, hogy féljen a tévedéstől, ne hagyd, hogy féljen az ismeretlentől. Támogasd! Amikor ismeretlen útra indul, útravalónak add neki minden segítséged, szereteted és áldásod! Ne hagyd, hogy a te félelmeid korlátozzák őt! Neked biztosan lesznek félelmeid, de azokat tartsd meg magadnak! Ne pakold őket a gyerek vállára, mert azzal csak összezavarod!” – Osho
Sosincs késő! Higgy az idillben, mert létezik, csak az elfogadására nem tanítottak meg. Bánj így a gyermekeddel, és a saját belső gyermekeddel is, és ne félj, ha ismeretlen utakra tévedsz. Amikor fejlődsz, te is sokszor érezheted, hogy sötétben tapogatózol, és csak a bizalom, és a hit az, ami megadja számodra a belső erőt. Ha nem tanítottak meg bízni, tanítsd önmagadat!
Ebben szeretnélek megerősíteni a következő két programmal, amelyekre február 20- ig, szerdáig még kedvezménnyel jelentkezhetsz.
„Megérkezés a félelemből a szeretetbe”
online kurzus
Az online kurzus célja:
- beazonosítani a félelmeidet minden életterületen
- megérteni, hogyan voltak hatással az eddigi életedre
- mi a mögöttük lévő gyökéremlék
- kigyomlálni a félelem különböző arcait
- új magokat elvetni, amelyből kinőhetnek új minőségű életed virágai
- megérkezni a könnyedségbe, és a szeretetbe
A hét hetes online kurzus alatt:
- közelebb juthatsz önmagadhoz, és ahhoz, hogy megérts mi miért történt eddig az életedben
- olyan anyagokat küldök neked, amelyek segítenek elbúcsúzni a makacs félelmektől, és megérkezni a világ szeretetalapú érzékelésébe
- gyakorlatokat kapsz, amivel folyamatosan emelheted a rezgésszintedet a jó érzések és jólétet teremtő gondolatok felé
- videót és hanganyagokat kapsz, amelyek gyógyítnak, és megerősítenek
- összefoglalom számodra azokat a gondolatokat, amelyek nekem is működnek, amelyeket rendszeresen használok, és tapasztaltam segítő erejüket
Olvass tovább a kurzusról, és jelentkezz itt!
Március 27-én, szerdán szeretettel várlak az
Átkelés az Szivárványhídon
gyógyító és meditációs esten.
Ezen az esten:
- megnézzük, hogy milyen érzések, és gondolatformák tartanak még bennünket régi kereteink között
- szeretettel elengedjük őket
- meggyógyítjuk az utánuk maradó lenyomatokat az energiamintázatunkban
- meditációban megtapasztaljuk, hogy milyen keretek nélkül, mégis biztonságban létezni
- behívunk olyan őserőket, amelyek megerősítenek bennünket az úton jártunkban
- átsétálunk a Szivárványhídon, ami az új energiába, a Fénybe, és a szeretetbe vezet
Időpont: Március 27. szerda, 18.00-tól 20.30-ig
A programról itt olvashatsz bővebben, és jelentkezhetsz is!
Ezt a programot most a Kelet- Magyarországon élők is könnyebben elérhetik. Március 23- án, szombaton Jászberényben tartok előadást, amelyre sok szeretettel várom a jászberényieket, és a közelben élőket.
Az esemény facebook oldala:
https://www.facebook.com/
Szeretettel várlak,
Arató Mónika
Copyright © Arató Mónika
A Teljesség virága honlap és a Lélekcsemegék bármely szövege szabadon idézhető. Ha kiírod a szerző nevét vagy a www.simratyogaworld.com oldalt is, mint forrást, azt külön megköszönjük Neked.
Kedves Mónika!
Évek óta hűséges olvasód vagyok, a bátorító, építő, lélekemelő írásaidért ezúton is szeretnék köszönetet mondani.
Nagy örömmel olvastam, hogy most Jászberényben tartasz előadást. Igazán boldoggá tenne, ha Pécsre is el tudnál jönni. Sajnos azért nem tudtam még a kurzusaidra jelentkezni, mert nem tudom megoldani a Budapestre utazást.
Tudom, hogy kislányod és a munkád miatt nem egyszerű megszervezni egy vidéki előadást, mégis kérlek, ha csak távlati terveid közé is, tervezz be egy pécsi utat.
Még egyszer nagyon szépen köszönöm a lelkemnek annyira jóleső olvasnivalókat. Jó egészséget kívánok az egész családodnak!
Köszönettel:
Ilona
Kedves Ilona!
és mindenki, aki szeretné, ha vidéken is lennének általam tartott programok.
Szívesen elmegyek vidékre abban az esetben, ha van egy lelkes helyi szervező, vagy rendezvényközpont, ezoterikus központ, aki meghív, és a helyi szervezést vállalja.
Szeretettel,
Mónika
Szervusztok!Nincsen 5 perce,hogy a számgépemre kaptam egy rövid filmet,benne Bartos Erikával is egy rövid interjuval.Háááát,aki rákos,daganatos gyerekeknek is írt mesekönyvet….az rossz ember nem lehet!!!!!Ha meg jó ember,akkor csak szépet és jót kaphat tőle mindenki.Akinek nincsen szüksége minderre,az olvasson krimeket,nézessen híradót a gyermekeivel,-de akkor ne csodálkozzon,hogy felnőtt korára milyen ember lesz belőle….
Szeretettel:Vass Márti
Kedves Márti,
Igen, valóban, Erika már több helyen is segített írásaival. Nagyon becsülöm én is őt ezért.
Köszönöm Neked, hogy írtál:).
Szeretettel,
Mónika
Kedves Mónika!:)
Nagyon tetszett, amit írtál (amúgy minden írásodról ez a véleményem:)), sajnos én is elég gyakran tapasztalok hasonlókat. Itt a Waldorf-iskolával kapcsolatban hallottam olyat, hogy ha odajárnak a gyerekek, akkor a világ negatív oldalát nem tapasztalják meg, és ez „káros” lehet számukra, mert olyan, mintha egy „üvegbúrában” élnének. Sajnos a köztudatban nagyon el van terjedve – főleg kis országunkban – a negatív gondolkodás, hogy előre „fel legyünk vértezve” minden bajra, hisz az élet, „csupa szenvedésből áll”. Nagyon szomorú, hogy az emberek többsége így gondolkodik – Miskolcon lakom, itt meg különösen – hisz, ha előre kinyilvánítják érzéseiket, gondolataikat a „rút világról”, akkor meg is teremtik maguknak, így mondhatják, hogy „na ugye, hogy megmondtam”. Az a legnagyobb baj, hogy úgy érzem, hogy az embereknek hiányzik az örömre való képességük, ez döbbenetes, de nem engedik meg maguknak az örömet, és az a legrosszabb, hogy átörökítik az egyes generációk egymásra, amíg „valaki” a családból fel nem eszmél arra, hogy másképp is lehetne élni. Szerintem óriási szükség van arra, hogy egyre többen legyünk, akik „másképp” gondolkodnak, hisz így egyre többen lesznek olyanok is, akik – néhány krízis után – rájönnek arra, hogy talán érdemes lenne „gondolati nagytakarítást” végezni,ezáltal másképp élni, így a „kritikus tömeg” egyre csak növekedhet. A baráti körömben nagy „világmegváltó” beszélgetéseket folytatunk akár órákon keresztül, – nagyon fel tudunk töltődni ezáltal, rengeteget olvasok és tanulok, hisz a fejlődés egész életen át tartó folyamat.
Köszönöm, hogy elolvastad a gondolataimat, elnézést, hogy kicsit sokat írtam, de ez a téma különösen megragadott. Hálás köszönet a lélekemelő írásaidért. :)))
Kedves Erika,
Nagyon jó a „világmegváltó beszélgetés”. Ha tettekre is tud belőle, akár egy rövid tőmondat is válni, máris tudunk változtatni a világon. Sok kicsi sokra megy:).
A beszélgetés energiája oedig megjelenik a morfogenetikus mezőben, és ” lehívható” lesz másoknak is.
Köszönöm, hogy írtál, jó volt olvasni.
Szeretettel,
Mónika
Kedves Mónika!
Mindjárt az idézet elején olvasható: „Ha van gyermeked, védd meg magadtól, ……”. Én már a nagypapa címerét viselem, mégis, vagy talán pont ezért az volt az első benyomásom, hogy védjem meg saját gyermekemet magamtól? Én talán, vagy mások rosszat akarnak gyermekeiknek? Hogy gondolják? Én? S rájöttem azonnal, hogy nem tudatosan, de rosszat tesznek, teszünk azzal, hogy – valljuk meg őszintén – mi tanítjuk Nekik a negatív berögződéseket. Azt hiszem azt már nem kell ecsetelnem, hogy milyen eszközeink is vannak a kezünkben ennek megvalósítására. Ez is felfogható úgy, mint ahogyan most meg kellene éljük, illetve teremtsük a „RENDSZERVÁLTÁST”. Magunkkal KELL kezdeni. A gyermeknevelésben is ugyanezt a vonalat KELL követni. Nem a tanító néni, tanító bácsi, a szomszéd, stb. akiknek hozzáállásától kell félteni gyermekünket, hanem először magukkal kell tisztában lenni, felesleges aggódásaikkal, a gyermek felé irányuló félelmeinkkel mit is árthatunk Neki. „BELETANÍTJUK”, hogy ezt ne, meg azt ne, meg mi lesz ha, mert…… Nem kívülre kell mutogatni, hiszen a gyermek legtöbbet otthon kell hogy megtanulja. Tehát maximális egyetértésem a fent leírtakkal.
Köszönöm szeretettel: Schmidt Károly.
Kedves Károly,
Először is gratulálok a nagypapasághoz és köszönöm, hogy írtál.
Igen, teljesen egyetértek veled, valóban mindig mindent először magunkon érdemes megváltoztatni.
Érdemes önmagunkra is szeretettel gondolni, mint egy gyermekre, aki bármikor elsajátíthat új képességeket. Például a bizalmat, és az idill elfogadásának képességét.
Szeretettel,
Mónika
Szervusz!
Skociabol irok, ezen a gepen sajnos nem tudom hol vannak az ekezetek. Hat nagyon szep, hogy pont egy Osho idezetet talaltal, ugyanis pont o volt az, aki heteves koraig szabadon nevelkedett. Lam, mi lett belole…Mellesleg ez a mi vilagunk ugy latszik, nagyon lassan akar csak valtozni. Ki van annak tudataban jelenleg, hogy mar atleptunk az Aranykorba? Persze, kivul nem ez latszik – meg legalabbis – node lehetne annyi jozan eszunk, hogy belassuk, mindez rajtunk is mulik. Abban biztos vagyok, hogy Ti mashogy nevelitek gyermekeitek, sot, remelem ha nekem is lesz, akkor en is, node a tobbiek mit csinalnak? Az nem mentseg, hogy minket is kondicionaltak, s nem tudunk mast tenni, csak a kondicionaltsagunkbol fakado „tudast” tovabbadni. Igenis tudunk! Mar a sajat szuleimet nezve felismertem azt, hogy szivem szerint minden szulot – persze leendo szulot – beiratnek egy „szulonevelo” kurzusra s csak akkor lehetne gyerekuk, ha ezt a kurzust sikeresen elvegzik. Persze ez pont igy talan nem, vagy nehezen mukodne. Mi lehetne a jo megoldas? Mar a Te tanfolyamod, hirleveled is nagy segitseg.
Ez a kerdeskor az en szememben olyan tema, hogy ha rajtam mulna elvinnem az oktatasi miniszterhez…Persze o is tele van kondicionalassal. A megoldashoz mostmar globalis megvilagosodas kell, ez szerencsere tortenik. India tudasa azt mondja ki, hogy most az Aranykor 23 evig fog novekedni, s innen nezve mintegy 23 ev mulva lesz a tetopontja. Segitsuk ezt a folyamatot, ki-ki ahogy tudja, aldassal, peldamutatassal, osszefogassal, melto eletmoddal es szandekkal!
Udv Skociabol
Laci
Szia Laci,
Nagyon szépet írtál, köszönöm. Ma mindenki nagyon szépet írt.
Én szívem szerint azt szeretném, ha nem minisztériumok irányítanának, és minden eddigi formától szívesen búcsúznék, ami fél- elemből, a kontroll igényével jött létre.
Jó skóciázást:). Szép lehet ott is.
Ölelés,
Móni
Szervusztok!
Nagyon sok pozitív, szívmelengető gondolatot olvashatunk mind Mónikától, mind Bartos Erikától.A verses köteteit is ajánlom.Logopédus szakemberként a foglalkozásaimon is használom: sorrendiséget, figyelmet, szókincset remekül fejleszt, napszakokat,évszakokat, színeket lehet játékosan tanulni a verseivel(a Bárányfelhők kötet különösen jó)
Nem tudom, mekkora gyerekeitek vannak-ez kis óvodás korosztálynak való irodalom, később a nagyoknak népmeséket, klasszikus grimm meséket is ajánlok OLVASNI azért(azért szélsőség a híradóra meg a krimire sarkítani,ha vki nem tartja ildomosnak kizárólag Bartos Erikán felnevelni 7 éves koráig a kicsit)Szókincsben, szövegértésben, eseménysorrend érzékelésében,ok-okozati összefüggések meglátásában, nyelvi struktúrák fejlődésben ad mást és feszültségoldásban.
Bizony, feszültségoldásban, amit a gyerekek mesében, rajzban képesek levezetni,feldolgozni, és ettől nem kell félni,mert így működnek.Idill?Mit teszel,ha elpusztul a kisállata?Megbetegszik a nagymama? Vagy épp meghal a szép kort megélt 95 éves Dédi?Én hiszek az idillben, de az apukája csapja a szelet az óvónéninek?
Mindig úgy érzem, szépeket írsz, Mónika, pici, kétségkívül értékes szeletéről az életnek.S a leveleid végén megjelölt összegekért továbbra is hallhatunk még ilyeneket egyre több helyen, egyre többen-akár még a gyerekeink is-az idilleken felnőtt nemzedék…
Üdv mindenkinek:Kriszti
Kedves Kriszti,
Kitti lányom 22 éves Hajnalka 8 hónapos. Nem félünk a feszültségoldástól, ha van feszültség.
Hajnalkánál a legjobb feszültségoldó jelenleg, ha megszoptatom, Kittinél mindig is a kádban ülve való beszélgetés működött a legjobban.
Szeretettel,
Mónika
Kedves Mónika!
Nagyon tanulságos a mai csemege is… mint mindegyik. Hálásan köszönöm! Szeretném megkérdezni: Nyugat-Magyarországra mikor jössz? Szerintem erre is sokan várnak…
Szeretettel: Katalin
Kedves Katalin,
Mint fent is írtam, ha hívtok,és valaki, aki ért hozzá ott helyben, megszervezi, szívesen megyek.
Remélem találkozunk.
Szeretettel,
Mónika
Kedves Móni, érdekes, hogy most ilyen sok hozzászólás érkezik, egyik a másik után… Nem? Bartos Erika nevére felkaptam a fejem, mert Anna-Peti-Gergő könyvei évekig kísérték a gyerekeimet. Imádták őket, és voltak kedvenc meséik. Még ma is szeretik, a kedves mesekönyvek szerintem egy életre elkísérik az embert, csak hát már nagyobbak. Amit mondani akarok: elgondolkodtam, hogy melyik meséket kérték mindig újra meg újra. Azokat, ahol konfliktus volt – és a végére feloldódott! Számukra ismerős mindennapi helyzetek, testvérek veszekednek, anya ideges, mert annyi a dolga, kiborul a süteménytészta… Vagyis nem a tiszta idillre volt szükségük a mesében, még csak nem is a konfliktusra (vagy drámára, ahogy te fogalmaztad), hanem a MEGOLDÁSRA, vagy még inkább a feloldásra, hogy mégsem olyan nagy a baj, és a végén össze lehet bújni, vagy egy nagyot nevetni együtt. Ráadásul ezekben a mesékben a megoldást sokszor valamelyik gyerek találja meg!
Kedves Kata,
Köszönöm a hozzászólásodat. Igen, a gyermekek a mindennapi életükben jelenlevő feswzültségek feloldására kiválóan tudják használni a konfliktusos meséket.
Ez a téma sokkal mélyebb, és messzebbre vezet, úgyhogy később valószínűleg még írok róla.
Szeretettel,
Mónika
Kedves Kata!
Nagyon jól megfogalmaztad ezeknek a meséknek a lényegét,amit gyakran kértek a gyerekeid.Magam is erről próbáltam írni fentebb.Én egyet is értek Veled.
Üdvözlet:Kriszti